Klub Żeglarski CHEŁM

Klub Żeglarski CHEŁM

dołącz do nas!

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie zwiedzającym zostało udostępnione w 1983 roku. Siedzibą Muzeum jest unikalny w Polsce zespół synagogalny po byłej żydowskiej gminie wyznaniowej. Zespół ów tworzą: Wielka Synagoga, Mała Synagoga i Dom Pokahalny.

Muzeum posiada jedną z większych po wschodniej stronie Wisły kolekcję żydowskich wytworów rzemiosła artystycznego oraz przedmiotów kultu religijnego.

Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze

Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. fot. gawdzinski.com

Kilka kilometrów od Okuninki znajduje się wieś Sobibór naterenie której w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz zagłady (SS-Sonderkommando Sobibor). Aktualnie znajduje się tam Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Kompleks muzealny składa się z pomnika matki żydowskiej z dzieckiem, kopca z prochami ofiar obozu oraz budynku muzealnego znajdującego się przy dawnej stacji kolejowej. Pozostałe części muzeum stanowi tzw. szlak pamięci.

Czytaj więcej...

Sobiborski Park Krajobrazowy

Sobiborski Park Krajobrazowy

Sobiborski Park Krajobrazowy położony jest we wschodniej części województwa lubelskiego w powiecie włodawskim na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Obejmuje teren gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Utworzony w marcu 1983 roku park krajobrazowy chroni znaczne partie lasów z licznie występującymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami. Całkowita powierzchnia parku krajobrazowego wynosi 11 166 ha.

Czytaj więcej...

Okuninka

Jezioro Białe cieszy się największą sławą spośród 68 jezior tworzących Pojezierze Łęczyńsko -  Włodawskie. Leży ono w środkowo - wschodniej części województwa lubelskiego, na terenie gminy Włodawa w miejscowości Okuninka. Oddalone o 45 km od Chełma i 7 km od Włodawy, stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną regionu. Jego maksymalna głebokość sięga 33m, a średnia głębokość - 14m. Od strony południowej jezioro otoczone jest lasem należącym do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Lasy Sobiborskie stanowią siedlisko wielu gatunków zwierząt, są to m.in. wilki, dziki, łosie i sarny.

Czytaj więcej...

Wspieraj Żeglarstwo!

Wspieraj Żeglarstwo

Witryna wykorzystuje analityczne i profilujące pliki cookie, zarówno własne jak i stron trzecich, w celu świadczenia usług zgodnie z preferencjami wyrażonymi przez Ciebie podczas nawigacji po sieci oraz zbierania statystyk poprzez system Google Analytics. Jeśli kontynuujesz korzystanie z Witryny wybierając jej dowolny element, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie.
Dalsze informacje Ok