Klub Żeglarski CHEŁM

Klub Żeglarski CHEŁM

dołącz do nas!

Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. fot. gawdzinski.com

Kilka kilometrów od Okuninki znajduje się wieś Sobibór naterenie której w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz zagłady (SS-Sonderkommando Sobibor). Aktualnie znajduje się tam Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Kompleks muzealny składa się z pomnika matki żydowskiej z dzieckiem, kopca z prochami ofiar obozu oraz budynku muzealnego znajdującego się przy dawnej stacji kolejowej. Pozostałe części muzeum stanowi tzw. szlak pamięci.

W początkowym okresie obóz zajmował obszar ok. 12 ha, a po rozbudowie ok. 60 ha. Składał się z części garnizonowej i czterech ponumerowanych podobozów (Lager I, II, III i IV).

Przedpole (Vorlager): tu znajdowała się rampa kolejowa na którą przyjeżdżały transporty, oraz budynki gospodarcze SS: magazyn odzieżowy, pralnia, garaże, kantyny, wreszcie komendantura i kwatery SS i strażników ukraińskich.

Lager I: na tym terenie mieszkali więźniowie żydowscy pracujący przy warsztatach, głównie szewskim, krawieckim i rymarskim.

Lager II: stanowił plac, na którym więźniowie z transportów musieli się rozbierać. Tam też znajdowały się baraki, w których magazynowano ubrania i bagaże ofiar.

Lager III: miejsce zagłady, na które składały się komory gazowe, paleniska i masowe groby. Murowany budynek z komorami zawierał po trzy komory z każdej ze stron korytarza. W komorach tych zaczadzano ofiary spalinami z silników dieslowskich. Instalacje pozwalały na jednoczesne zagazowanie 1200 osób. Lager III był całkowicie odizolowany od reszty obozu - do tego stopnia, że gdy wybuchł bunt więźniów, ta część nie wzięła w nim udziału nie będąc o niczym poinformowana.

Lager IV: nazywany "Obozem Północnym", powstał w 1943 roku podczas powiększania obozu, w ostatniej fazie jego funkcjonowania. Nie odgrywał żadnej roli w procesie eksterminacji.

Wspieraj Żeglarstwo!

Wspieraj Żeglarstwo

Witryna wykorzystuje analityczne i profilujące pliki cookie, zarówno własne jak i stron trzecich, w celu świadczenia usług zgodnie z preferencjami wyrażonymi przez Ciebie podczas nawigacji po sieci oraz zbierania statystyk poprzez system Google Analytics. Jeśli kontynuujesz korzystanie z Witryny wybierając jej dowolny element, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie.
Dalsze informacje Ok