Klub Żeglarski CHEŁM

Klub Żeglarski CHEŁM

dołącz do nas!

Jezioro Białe cieszy się największą sławą spośród 68 jezior tworzących Pojezierze Łęczyńsko -  Włodawskie. Leży ono w środkowo - wschodniej części województwa lubelskiego, na terenie gminy Włodawa w miejscowości Okuninka. Oddalone o 45 km od Chełma i 7 km od Włodawy, stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną regionu. Jego maksymalna głebokość sięga 33m, a średnia głębokość - 14m. Od strony południowej jezioro otoczone jest lasem należącym do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Lasy Sobiborskie stanowią siedlisko wielu gatunków zwierząt, są to m.in. wilki, dziki, łosie i sarny.

Nad jeziorem spotkać można natomiast rybitwy, kaczki krzyżówki, perkozy, czaple siwe, kurki wodne i błotniaki stawowe. W niezwykle czystym jeziorze spotkać można okoła 20 gatunków ryb, takich jak: szczupaki, sandacze, węgorze, okonie, karpie, liny czy leszcze.

Na jego walory naturalne składają się ponadto: piaszczyste i plażowe brzegi oraz przeźroczysta woda, co prawdopodobnie zdecydowało o jego nazwie.

Wokół prawie całego jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, campingi, lokale gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów.

W sąsiedztwie zajmującego obszar 106 ha Jeziora Białego znajduje się dodatkowo pięć innych mniejszych jezior: Glinki (47ha), Czarne (24ha), Rogoźne (6ha), Święte (6ha) i Lipiniec (4ha). Najbliżej, po drugiej stronie szosy Chełm – Włodawa, skrywa się wśród oczeretów Jezioro Czarne Włodawskie, mające swój przymiotnikowy odpowiednik w nazwach jezior: Czarnego Uścimowskiego, Czarnego Gościnieckiego i Czarnego Sosnowickiego, położonych w innych częściach Pojezierza.

Niedalekim sąsiadem Jeziora Białego jest Jezioro Glinki, odległe o 1 km w kierunku północno – wschodnim. W pobliżu niego (700 m na zachód) leży urocze jezioro Święte. Posuwając się w tym kierunku, północno – zachodnim, można odnaleźć nieduże jeziora: Lipiniec (pomiędzy Tarasinką a szosą do Włodawy), a po drugiej stronie drogi znajduje się, najmniejszy z grupy jezior włodawskich, silnie zarośnięty zbiornik, Rogoźno.

Wspieraj Żeglarstwo!

Wspieraj Żeglarstwo

Witryna wykorzystuje analityczne i profilujące pliki cookie, zarówno własne jak i stron trzecich, w celu świadczenia usług zgodnie z preferencjami wyrażonymi przez Ciebie podczas nawigacji po sieci oraz zbierania statystyk poprzez system Google Analytics. Jeśli kontynuujesz korzystanie z Witryny wybierając jej dowolny element, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie.
Dalsze informacje Ok